Kidscreen Awards shortlist release

 kidscreenawards 2016

SHORTLIST ANNOUNCEMENT
FOR ALL CATEGORIES!

Winners to be revealed at a gala event on February 9 during Kidscreen Summit 2016 in Miami

Toronto, November 24, 2015: Kidscreen, host of the global kids television industry’s leading awards for excellence, is delighted to announce the shortlisted entries that will be continuing in the competition through a final round of judging.

The nominees in the Programming Categories are:

PRESCHOOL

Best New Series

Hey Duggee (Studio AKA)

PJ Masks (Frog Box, Entertainment One UK, France Television, Disney Junior, CNC, Rhôdes-Alpes Region, Procirep, Angoa)

Puffin Rock (Cartoon Saloon, Dog Ears, Penguin Children’s Books)

Best Animated Series

Clangers (Coolabi/Sprout/CBeebies/Factory)

Peg + Cat (The Fred Rogers Company, 9 Story Entertainment)

Puffin Rock (Cartoon Saloon, Dog Ears, Penguin Children’s Books)

Best Non-Animated or Mixed Series

Dino Dan: Trek’s Adventures (Sinking Ship Entertainment)

Hi Opie! (marblemedia in association with TVO and The Jim Henson Company)
Sesame Street (Sesame Workshop)

Best One-Off, Special or TV Movie

Peppa Pig: The Golden Boots (Entertainment One, Astley Baker Davies)

Ruby’s Studio: The Siblings Show (The Mother Company)

Sesame Street: The Cookie Thief (Sesame Workshop)

KIDS

Best New Series

The Adventures of Puss in Boots (DreamWorks Animation Television, Netflix)

All Hail King Julien (DreamWorks Animation Television, Netflix)

We Bare Bears (Cartoon Network Studios)

Best Animated Series

All Hail King Julien (DreamWorks Animation Television, Netflix)

The New Adventures of Figaro Pho (Chocolate Liberation Front, Luma Toons)

Steven Universe (Cartoon Network Studios)

Best Non-Animated or Mixed Series

Hank Zipzer (Kindle Entertainment, DHX Media, Walker Productions, Screen Yorkshire)

Horrible Histories (Lion Television)
Odd Squad (The Fred Rogers Company, Sinking Ship Entertainment)

Best One-Off, Special or TV Movie

Monster Beach (Bogan Entertainment Solutions)

Monster High: Freaky Fusion (Mattel Playground Productions)

Ten Pieces (Somethin’ Else, BBC Music)

TWEENS/TEENS

Best New Series

Dragons: Race to the Edge (DreamWorks Animation Television, Netflix)

Hetty Feather (CBBC In-House Productions)

Wild But True (Discovery Networks Asia-Pacific, Beyond Screen Productions)

Best Animated Series

Dragons: Race to the Edge (DreamWorks Animation Television, Netflix)

Bob’s Burgers (Bento Box Entertainment, 20th Century Fox Television)

Best Non-Animated or Mixed Series

4 O’Clock Club Series 4 (CBBC In-House Productions)

Nowhere Boys Series 2 (Matchbox Pictures)
Trio: Cybergold (Nordicstories, Fabelaktiv)

Best One-Off, Special or TV Movie

Lost Treasure Hunt (Argosy Film Group)

Pirate’s Passage (Mahon Pictures)

These shortlisted entries will be reviewed and assessed by a fresh panel of judges, including the following execs: Andy Yeatman (Netflix), Emily Hart (Disney Junior), Tara Sorensen (Amazon Studios), Jamie Piekarz (Corus Kids), Jennifer Dodge (Nickelodeon), Alison Stewart (BBC Children’s), Andrew Thomas (Hulu) and Deirdre Brennan (ABC Australia).
The nominees in the Broadcasting Categories are:

Channel of the Year

Cartoon Network (US)

Gulli

PBS KIDS

Best Channel Design
Boomerang
PBS KIDS

Best Programming Block
Sunny Side Up (Sprout)

Gulli Good (Gulli)

Best Channel Website
Channel One News (Houghton Mifflin Harcourt)

PBS KIDS

Tiny Pop (CSC Media Group, part of Sony Pictures Television)
Best On-Air Host or Hosting Team
Louis-Philippe Deslauriers, Alexandra Janvier and Josée Leblanc (Groupe Média TFO)

Channel One News—Azia Celestino, Tom Hanson, Arielle Hixson Keith Kocinski, Demetrius Pipkin and Maggie Rulli (Houghton Miffin Harcourt)

 

Kidscreen‘s readers will now be invited to review these shortlisted entries, and vote for their favorite in each category. Their votes will determine the final winners

The nominees in the Digital Categories are:

PRESCHOOL

Best eBook
Disney Story Central (Disney Publishing Worldwide)

Little Emily (Ever After Tales)

My Little Pony: Twilight’s Kingdom Storybook Deluxe (PlayDate Digital)

Best Game App—Smartphone

Monkey See Monkey Dance (Smartoonz Entertainment)

Sesame Street Video Maker (Sesame Workshop, IDEO Toy Lab)

Best Game App—Tablet

My Very Hungry Caterpillar (StoryToys)

Peppa Pig: Golden Boots (Entertainment One and Kids Industries)

Sesame Street Art Maker (Sesame Workshop)

Best Learning App—Smartphone

Blaze and the Monster Machines (Nickelodeon Digital/CHEWY)

Sesame Street—Let’s Get Ready! (Sesame Workshop)

Sunny’s Hootenanny (Loudcrow Interactive/Twofold Films)

Best Learning App—Tablet

Elmo’s Animals: A Sesame Street S’More App (Sesame Workshop)

Mickey’s Magical Math World by Disney Imagicademy (Disney Publishing Worldwide)

Tiggly Tales (Tiggly)

Best Streaming Video Platform

Hopster (Hopster)

Nick Jr. (Nickelodeon Digital)

PlayKids (Movile)

Best Web/App Series 

The Adventures of Annie & Ben (HooplaKidz)

Fanny Foozle (Aether Entertainment, Cosmic Toast Studios)

Lalaloopsy Kitchen (MGA Entertainment)

Best Website 

ABCmouse.com Early Learning Academy (Age of Learning)

Nickjr.com (Nickelodeon Digital)

Peep and the Big Wide World/El Mundo Divertido de Peep (WGBH Educational Foundation)

KIDS

Best Game App—Smartphone

Adventure Time: Magic Man’s Head Games (Cartoon Network Digital)

Crayola Color Alive! (DAQRI)

Mix+Smash: Marvel Super Hero Mashers (Disney Publishing Worldwide)

Best Game App—Tablet

Adventure Time Game Wizard (Cartoon Network Digital)

Toca Life: City (Toca Boca)

Weirdwood Manor (All Play, No Work)

Best Learning App—Smartphone

The Centsables Dash for Cash (DNA Creative)

Plum’s Creaturizer (WGBH)

Safari Tales (Kuato Studios)

Best Learning App—Tablet

The Foos Coding 5+ (codeSpark)

Weirdwood Manor (All Play, No Work)

Zoombinis (TERC and FableVision Studios)

Best Streaming Video Platform

Cartoon Network app (Cartoon Network Digital)

Nick.com (Nickelodeon Digital)

Toon Goggles (Toon Goggles)

Best Web/App Series

Life Hacks for Kids (DreamWorksTV)

Talking Tom and Friends: The Animated Series (Outfit7 Limited, arx anima Animation Studio)

Wonder Quest (Maker Studios)

Best Website

Design Squad (WGBH Educational Foundation)

The Next Step: Make a Scene (Secret Location/DHX Media/Temple Street Productions/Bell Fund)

Nick.com (Nickelodeon Digital)

These shortlisted entries will now be reviewed and assessed by panels of professional judges, including the following execs: Rachel Bardel (CBeebies Interactive), Sara Berliner (Night & Day Studios), Noemie Dupuy (Budge Studios), Matthew Evans (Nickelodeon), Robin Raskin (Living in Digital Times), Josephine Tsay (GlassLab Games), Amy Kraft (Monkey Bar Collective) and Anne Richards (Cracking Wise Interactive).     

All Kidscreen Awards winners will be announced and celebrated at a special presentation event and after-party during Kidscreen Summit, on the evening of Tuesday, February 9. Kidscreen Summit delegates are invited to attend as part of their event registration, and tickets for just the Kidscreen Awards evening can be purchased for US$150 by contacting Kidscreen Events Sales Manager Joel Pinto (416-408-2300 x650 or jpinto@brunico.com).

Additional details about the Kidscreen Awards, including categories, eligibility, judging and entry process, can be found at awards.kidscreen.com.

For further information, please contact:

Janet Balmforth at DDA Blueprint PR

Tel: +44 (0) 20 8868 0511  EMail: janet@ddablueprint.com

Notes to editors:

Kidscreen Summit 2016, which takes place from February 8 to 11 at the InterContinental Miami, offers an unparalleled opportunity to keep abreast of important issues and trends in the fast-moving international kids entertainment industry, generate business and revenue opportunities, and network with leading decision-makers.

Last year, Kidscreen Summit welcomed more than 1,700 attendees, representing 1,000+ companies from 54 countries around the world. And more than 450 buyers and investors were at the event looking for new content and partners. More information about Kidscreen Summit 2016 is available at summit.kidscreen.com.

 

Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published.